Akár félmillió forintjába is kerülhet, ha kiszökik a kutyája

A néhány héttel ezelőtt történt pingyomi halálos kutyatámadás ráirányította a figyelmet a kóbor kutyák veszélyeire és a felelős állattartás fontosságára. Egy kóbor kutya nemcsak fejfájást okoz a gazdájának, hanem súlyos százezreket is fizethetünk miatta.Hirdetés

Akár félmillió forintjába is kerülhet, ha kiszökik a kutyája

A kóbor kutyák magukra és másokra is veszélyesek lehetnek

Fotó: Ádám János

Az állattartás komoly felelősséget jelent. Az etetés, itatás és rendszeres oltások mellett elengedhetetlen, hogy kedvenceink biztonságos környezetben éljenek, és ne legyen esélyük kiszökni. A kóbor kutya nemcsak a gazdájának okoz fejfájást, hanem balesetet is szenvedhet vagy okozhat, veszélyeztetve saját és mások életét. Mindezeken túl, ha kiszökik a kutya, súlyos százezreket fizethet a gazdája.

kóbor kutya, kutyatámadás, bírság
Egy kóbor kutya nemcsak bosszúságot okoz a gazdájának, súlyos bírság is kiszabható
Fotó: Vajda János

Tragédiát okozhat akár egyetlen kóbor kutya is

A közelmúltban a pingyomi halálos kutyatámadás során kóbor kutyák támadtak egy emberre. A helyiek szerint ezek az állatok egy elhanyagolt telekről szöktek ki rendszeresen, és már korábban is problémát jelentettek a környéken élők számára. A pingyomi tragédia is mutatja, hogy szigorúan fel kell lépni a felelőtlen állattartókkal szemben.

„Abban reménykedem, hogy már nem élt, amikor tépték a kutyák” – a pingyomi támadás helyszínén jártunk – fotók, videók

A kutya szökése nem csak veszélyes, de büntetendő is

A felelőtlen állattartás nemcsak veszélyes, de komoly jogi következményekkel is járhat. A 2021. január 7-én hatályba lépett állatvédelmi törvény módosítása jelentősen szigorította az előírásokat, és a szabályok megszegése súlyos pénzbírságokat vonhat maga után. Ha egy kutya kiszökik és a hatóság ezt észleli, akár 450 ezer forintos állatvédelmi bírságot is kiszabhatnak a tulajdonosra – olvasható az Agroinform cikkében. Emellett kötelezhetik a gazdát a kerítés vagy kennel megerősítésére, hogy a szökés ne ismétlődhessen meg.

Nem csak a szökés jár bírsággal

A szabályszegés szankciói nem állnak meg itt.

A chip nélküli, oltásokkal nem rendelkező kutyák tartása szintén bírságot vonhat maga után, ráadásul egy rendszeresen szökő kutya esetében a büntetés akár hatszoros szorzóval is növekedhet, így a végösszeg elérheti a 450 ezer forintot is.

Fontos megkülönböztetni az egyszeri szökést a rendszeres kiengedéstől is. Bár sok gazdi szabadon engedi a kutyáját „sétálni”, majd visszavárja a kertbe, ez is szabálysértésnek minősül és a kutyával való veszélyeztetés kategóriájába esik.

Hogyan akadályozzuk meg a szökést?

Ahhoz, hogy kutyánk ne jusson ki az udvarról, fontos néhány alapvető óvintézkedést megtenni.

  • Ellenőrizzük, hogy a kerítés megfelelő magasságú és nincsenek alatta vagy mellette lyukak, amelyeken a kutya átbújhat.
  • Ha a kutyánk hajlamos ásni vagy ugrani, egy jól kialakított kennel segíthet megelőzni a szökést.
  • Egy unatkozó kutya gyakrabban próbál megszökni. Gondoskodjunk róla, hogy legyen számára megfelelő elfoglaltság, játékok és rendszeres mozgás.

Ne hagyjuk magára hosszú időre, különösen akkor, ha már korábban próbált megszökni.

Ki bírságol és hol jelenthetjük, ha kóbor kutyát látunk?

A pingyomi kutyatámadás kapcsán Zsebesi-Lengyel Melinda, a Lyukó Tappancsai Állatvédő Egyesület vezetője elmondta a boon.hu-nak, hogy a támadó vagy rosszul tartott kutyák problémájának megoldása nem az állatvédők feladata, hanem az önkormányzaté és a hatóságé.

Forrás: boon.hu

Reggel8.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük